Czyszczenie BIK krok po kroku
Wielu z nas dowiaduje się o nim gdy jest już za późno na tradycyjne działania, a jedyne co pozostało, to pomoc profesjonalnych organizacji. No chyba, że sami mamy na tyle czasu, wiedzy i środków, aby się z niego oczyścić.
Mowa tutaj o BIK, a właściwie o niekorzystnej historii kredytowej, której raczej chcielibyśmy się pozbyć aniżeli komukolwiek pochwalić. Zła historia w BIK, to przysłowiowy wrzód… w momencie gdy chcemy zaciągnąć jakikolwiek kredyt w banku. Coraz częściej historia z BIK jest też brana pod uwagę w przypadku firm pożyczkowych.
Pierwszy krok czyszczenia z BIK to
Najpierw należy ustalić jaka właściwie jest nasza historia kredytowa. Wielu klientów banków wydaje się być nadgorliwymi. To, że kilka dni spóźnimy się z kredytem (czasem nawet kilka tygodni), nie oznacza jeszcze wykluczenia z kręgu klientów bankowych. Bank weźmie pod uwagę poważniejsze kwestie, takie jak długotrwałe, kilkumiesięczne spóźnianie się z ratami, interwencje windykatorów czy komorników i inne poważne przewinienia.
Jak sprawdzić raport w BIK? Można to zrobić na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej, można też do nich zatelefonować i poprosić o pomoc w założeniu konta. Samo zakładanie konta jest darmowe. Dostęp do podstawowych informacji także jest darmowy, zaś jeśli chcemy bardziej szczegółowe raporty czy alerty, musimy liczyć się z dopłatą około 50 zł rocznie (jednak ceny mogą się zmieniać).
Założenie konta w BIK jest proste i wymagane są do tego dane z dowodu osobistego, takie jak seria i numer dowodu, pesel i dane personalne. Na koniec jako weryfikację, trzeba przelać środki z naszego konta na konto BIK, a jest to dokładnie 1 zł, które posłuży jako weryfikacja. Po kilku godzinach otrzymamy kod, którym należy aktywować nasz panel w serwisie BIK.
Co mówi raport z BIK?
Jeśli w przeszłości braliśmy kredyty, pożyczki lub jakiekolwiek zobowiązania wobec banku i spłaciliśmy je terminowo, to statusy tych kredytów będą doskonałym dodatkiem dla scoringu bankowego. Banki na pewno wezmą to pod uwagę i spojrzą na to przychylnie.
Jeśli nasza historia jest czysta, nie mamy ani kredytów, ani kart kredytowych, wtedy niby jest to obojętne dla banku, ale w scoringu działa na niekorzyść klienta, gdyż bank nie wie jak ten zachowa się w momencie zaciągnięcia kredytu.
Aż w końcu negatywna historia, która może wynikać z wyżej wspominanych spóźnień, unikania spłat czy długów, które stale są nie spłacone – to z kolei dyskryminuje nas w oczach banków.
Kiedy możliwe jest czyszczenie w BIK?
Są trzy sytuacje w których można oczyścić naszą historię kredytową, a chodzi o:
- odwołanie się przez klienta banku w przypadku gdy wygasły zobowiązania kredytowe,
- gdy minęło 5 lat od ostatniego przetwarzania danych osobowych,
- gdy dane są nieprawdziwe lub zostały wprowadzone do BIK przez pomyłkę (takie sytuacje wbrew pozorom zdarzają się często).
W chwili obecnej Prawo Bankowe nie przewiduje innych możliwości oczyszczenia historii w BIK, jednak warto próbować, być może są sytuacje niesklasyfikowane prawnie, które będzie mógł rozstrzygnąć sąd. Więcej o tach przypadkach możemy poczytać na forum kredytowym tutaj.
Firmy czyszczące BIK
Nie dajmy się zwieść ofertom firm, które gwarantują natychmiastowe usunięcie danych z BIK, niektóre z nich nie są możliwe do usunięcia, a usunięcie innych jest bezpodstawne. Jeśli będziemy nadgorliwi, to usuniemy także dobrą historię i wtedy stracimy w scoringu bankowym.
Jeśli jednak minęło 5 lat od ostatnich kredytów co do których mamy zastrzeżenia, a obecnie sprawy zostały uregulowane, to warto samodzielnie spróbować złożyć wniosek o wyczyszczenie złej historii. W niektórych przypadkach pomagają także banki.
Wnioski
Jeśli masz na karku windykację lub komornika, a kredyt bankowy nadal jest nie spłacony, na nic zda się interwencja firm zewnętrznych. Najpierw należy uregulować wszystkie sprawy. Jeśli w przeszłości zdarzyło Ci się zaciągać kredyty, a ich spłaty odbywały się terminowo, to usuwanie historii jest strzałem w kolano, gdyż dobra historia w BIK, jest ogromnym plusem do naszej zdolności kredytowej.
Tak, warto zachować pozytywną historię kredytową. Wadliwe wpisy też jednak można usunąć, gdy są spełnione odpowiednie warunki, jak m. in. upłynięcie okresu pięciu lat, spłata zadłużenia, itd. A co do samego raportu, to czasami jest on tak skomplikowany, że czasami nie da się z tego nic zrozumieć. Dlatego według mnie warto sięgnąć po porady odpowiedniej firmy, bo takie rozwiązanie gwarantuje, że wszystko będzie fachowo przeprowadzone. Dlatego też zapraszam na bo tu są same realia, a nie obietnice bez pokrycia.