Jak sprawdzić ile mam punktów w BIK?
Dziś opowiemy sobie co nie co o sprawdzaniu punktacji w BIK, ale także o tym jak zbierać punkty i co one właściwie dają. A zatem do dzieła.
Raport w BIK jest darmowy
Samo założenie konta w celu sprawdzenia swojej punktacji w BIK jest darmowe. Oczywiście w opcji za zero złotych mamy ograniczone możliwości sprawdzania własnej historii kredytowej, ale uzyskamy podstawowe informacje takie jak choćby zaciągnięte w przeszłości kredyty i ich ocena przez Biuro Informacji Kredytowej. Tutaj jest instrukcja jak to zrobić.
Do założenia konta w BIK potrzebny będzie dowód osobisty, jego skan i przesłanie w celu weryfikacji. Będzie trzeba także wysłać symboliczną złotówkę na konto Biura Informacji Kredytowej z naszego konta (dane muszą być te same, dlatego konto mamy, żony czy kolegi odpada). Wtedy po kilku minutach otrzymamy wiadomość z zatwierdzeniem naszego konta i od tej chwili już możemy przeglądać BIK.
Za co zbierane są punkty w BIK?
Wydawałoby się, że tylko za to jaka ilość kredytów była zaciągana w przeszłości. Jednak to dopiero połowa prawdy. BIK ocenia także rodzaj kredytu, wysokość kredytu (łatwiej jest spłacić mały kredyt gotówkowy, niż kredyt hipoteczny zaciągnięty na przykład na 10 lat w kwocie 150 000 zł).
Im więcej punktów w BIK tym lepiej
Jeśli nie zdarzyło Ci się spóźniać ze spłatą kredytu, nie pojawiły się audyty czy przypomnienia, wtedy punktacja będzie wysoka. Nie warto się spóźniać, gdyż nawet kilkudniowe opóźnienia są brane przez BIK pod uwagę, jednak im dłużej, tym gorzej.
UWAGA: terminowe spłacanie kredytów, to prawie 80% jeśli chodzi o kwestię która wpływa na ocenę jakości. Czyli nawet jeśli pozostałe wskaźniki będą na relatywnie niskim poziomie, to regularnym spłacaniem kredytu można zrobić sobie naprawdę dobrą punktację.
Dużo kredytów = dużo punktów w BIK
To prawda, pod warunkiem, że ich przyznanie przez bank nie było problematyczne (na przykład bank nie odrzucił wniosku) ani nie było problemów ze spłacaniem tychże kredytów. Wtedy faktycznie możemy mówić o większej ilości punktów, które będą dla nas korzystne. To jest logiczne – bierzesz dużo kredytów, spłacasz je regularnie, jesteś wiarygodnym klientem.
Do tego jeszcze można dodać, że na dobrą ocenę wpływa ciągłość zaciągania kredytów. Lepiej gdy klient bierze kilka kredytów jeden po drugim w stosunkowo równych przedziałach czasu, niż na przykład kilka kredytów w kilku bankach jednocześnie.
Uważaj na odrzucone wnioski
W niektórych przypadkach nadgorliwość może nie popłacać. Jeśli złożysz na przykład 5 wniosków i 4 zostaną odrzucone, to będzie to raczej negatywnie odbierane w punktacji BIK. Jednak nie jest to kluczowy wskaźnik, gdyż zaledwie wpływa na około 5% w ocenie jakości klienta.
Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na temat punktacji w BIK, warto sprawdzić bezpośrednio u źródła, czyli w tym przypadku na podstronie BIK sekrety oceny punktowej BIK. Pozostaje życzyć powodzenia i pamiętaj – pracuj nad swoją historią kredytową od dziś, aby ta mogła się przełożyć na Twoje korzyści w przyszłości.